Living Showroom Brno Lidická


Na začátku byl nápad architekta Adama Rujbra na zvelebení a netradiční využití opuštěného prostoru bývalé prádelny v pavlačovém domě v centru Brna. Střešní prostor mu připadal zajímavý i díky pěknému výhledu na město. Majitelé domu bratři Stogerovi se záměrem přestavět bývalou prádelnu na obytný prostor souhlasili a prostor pro tento účel pronajali.
 
Living Showroom Pohled 1
LivingShowroom-lozniceloznice_LivingShowroom.jpg


Prostředí Living Showroom Lidická

Činžovní dům pochází z počátku 20. století, je postaven ve vnitrobloku domů na ulici Lidická. Již při stoupání po schodech k tomuto minibytu, kdy na pavlačích potkáváte ostatní nájemníky domu, na vás dýchne atmosféra první republiky. Z bytu je nádherný výhled východním směrem na Lesnou nebo Černá Pole přes nejstarší brněnský park Lužánky. Centrum města je od domu vzdáleno 3 zastávky tramvají, přesto je lokalita velmi klidná.


Architektonická koncepce 

Samotný byt je zařízen velmi „funkcionalisticky“. Na omezeném prostoru 21 m2 museli architekti přemýšlet nad každým detailem. Proto například sprchový kout oddělený mléčným sklem slouží také jako osvětlení chodby. Sifon ve skříňce pod umyvadlem bylo potřeba zasekat do zdi, aby zbytečně neubíral úložný prostor ve skříňce, do které si jinak mohou obyvatelé bytu uložit nejrůznější drobnosti. Pracovní stůl je zase výklopný a křesílka u něj polohovatelná, aby mohla plnit jídelní, pracovní i odpočinkovou funkci. Veškeré bytové vybavení si můžete sami vyzkoušet. I přes nutné úspory prostoru se však do bytu vešel i pokoj pro hosty. Vznikl pod šikminou střechy, je opravdu jenom na přespání a tak akorát pro jednoho člověka.

Úprava prádelny mj. znamenala kompletní zateplení, vybourání čelní stěny, osazení prosklené stěny, střešního okna, nových vstupních dveří, vyzdění nových příček, obklady, dlažby, dubové podlahy, očištění původní cihelné stěny, osazení krbových kamen, instalace, elektro, voda, odpady, nové omítky, osazení tepelného čerpadla vzduch/vzduch, klimatizace, podlahového vytápění, rozvodů TV a internetu a osazení sanitárního vybavení. Dodávka mobiliáře spočívala v dodání atypického mobiliáře na míru v provedení kombinujícím dubem dýhované desky, bíle lakované části a části z černě probarvené MDF. Dále typový nábytek z ekokůže. Svítidla vesměs formou LED pásků. High tech audio / video.

Living ShowroomLiving Showroom - Pohled do koupelnyLiving Showroom - sklopený pracovní stůlLiving Showroom - Konferenční a jídelní stolek

Náklady na rekonstrukci dosáhly 180 000 Kč a náklady na vybavení byly 240 000 Kč.Celkové náklady tedy činily 420 000 Kč. Celková doba rekonstrukce trvala 3 měsíce.
Důležitým aspektem tohoto projektu je šetrnost k přírodě, udržitelnost a nezávislost Living Showroomu na zdrojích nejen energie ale i vody. Living Showroom v Brně disponuje vlastními kamny a studnou, takže je zajištěn komfort ubytovaných i v případě výpadku energie.
Living Showroom Brno Lidická byl slavnostně otevřen 11. června 2013 jako první Living showroom na světě.

 

Rezervace ubytování

Pokud máte zájem si tento ojedinělý příklad bytové architektury sami vyzkoušet, zarezervujte si prohlídku nebo přímo nocleh v tomto designovém malometrážním bytě - rezervace ubytování.