Living Showroom Brno Běhounská

 

Prostředí Living Showroom Běhounská

Living Showroom Běhounská se nachází v samém centru Brna 3 minuty chůze od hlavního brněnského náměstí Svobody. Ulice Běhounská a přilehlé Jakubské náměstí tvoří jednu z páteří pulsujícího života v Brně, bezpočet zahrádek u restaurací, barů a kaváren vytváří kosmopolitní atmosféru nejen za teplých letních večerů. Fenomén pasáží souvisí zejména s rozmachem výstavby z období funcionalismu. Náš showroom je přístupný z pasáže Typos, ale nachází se pod střechou, cestu nám zkrátí spolehlivý výtah.Architektonická koncepce

Jedná se o půdní prostory bývalé prádelny, ze kterých architekti vytvořili moderní bytovou jednotku s prvky připomínajícími původní nebytovou funkci. Toho je docíleno použitím surových materiálů, v podobě dřevěných a ocelových až průmyslových prvků a částečným zachováním dominantních rámů původních okenních otvorů.

Vybouráním dělících příček se propojily všechny tři původní místnosti (prádelna, sušárna a WC). Tím vzniká vzdušný prostor, který je možné variabilně rozdělovat posuvnými vraty manipulovatelnými na celou délku jednotky. Tyto jsou umístěna v překrytu s příčkami WC a sprchového koutu a umožňují tak maximální proslunění a otevření prostoru.

Samostatné WC a prostorný sprchový kout doplňuje umyvadlo v podobě barelu, který je možné otevřít a využít jako úložný prostor. Na celou šíři čela koupelny se rozprostírá okno.

Kuchyňský kout vznikl kombinací biokrbu s plotnou a pracovního ponku, v které je umístěn dřez a vestavěná keramická deska. Celá kuchyňská linka je řešena ocelovým profilem Jackl, plechem a hrubou dřevěnou deskou. Pračka a lednice jsou ukryty ve vstupním portálu na dosah od kuchyňského koutu. V klidové části prostoru je možné ubytovat až tři osoby a případně ji přepažit. Variabilní pohovka slouží zároveň jako sofa a nabízí prostor pro využití malé knihovny, nebo sledování televize umístěné v pracovním koutě. Televize je kotvena na pohyblivé rameno umožňující náklon a úpravu na ideální pozorovací úhel. Pracovní kout je tvořen stolem s možností vysunutí dodatečné desky a vytvoření dočasného pracoviště na okraji postele.

Materiálové řešení kombinuje surové materiály a čisté plochy. Dřevěná špalíková podlaha, dřevěná vrata a ponk společně s přiznanými cihlovými konstrukcemi a s ocelovými prvky kontrastují s čistotou bílých ploch a šedivých výklenků s nepřímým ambientním osvětlením.

Dva okenní otvory jsou orientované na východ a z nich se rozprostírá výhled na brněnský ring s dominantou Janáčkova divadla a dále až na obzor lemovaný vrchem Hády.